Jak kupić apartament w Hiszpanii?

Hiszpania co roku przyciąga do siebie rzesze turystów, niemniej jednak coraz chętniej decydują się tu mieszkać także emeryci czy osoby pracujące zdalnie. Nic dziwnego – ostatecznie nie wszędzie możemy podziwiać tak piękne krajobrazy, a także żyć w powolny, specyficzny sposób. Jak kupić mieszkanie w Hiszpanii?

Wybór typu nieruchomości

Na początku musimy wybrać typ nieruchomości, którą chcielibyśmy zakupić. Do wyboru mamy naprawdę wiele różnych ich rodzajów – apartamenty, mieszkania, domy, wille. O ile mieszkania czy domy najczęściej kupujemy z drugiej ręki, o tyle apartament lub willę możemy zakupić prosto od dewelopera. Wybór rodzaju nieruchomości jest bardzo istotny, bowiem życie w hiszpańskich apartamentach toczy się nieco inaczej, niż w mieszkaniu  w kamienicy. W tych pierwszych najczęściej możemy cieszyć się pięknymi widokami, jednak z drugiej strony są one naprawdę drogie. Decydując się na dom czy willę mamy do dyspozycji własny taras, często również sporych rozmiarów ogród. Pamiętajmy, że jeśli chcemy jedynie okresowo mieszkać w Hiszpanii, a przez resztę roku nieruchomość wynajmować, to najlepiej sprawdzą się w tych celach apartamenty. Cenią je sobie zarówno stali mieszkańcy, jak i turyści poszukujący wysokiej klasy miejsc noclegowych. Największy wybór apartamentów mamy oczywiście w miejscowościach wakacyjnych – tam też będzie nam je najłatwiej wynająć, w szczególności w trakcie trwania sezonu letniego.

Jak kupić hiszpańską nieruchomość?

W kontekście zakupu nieruchomości w Hiszpanii mamy dwie możliwości – albo skorzystać z pomocy agencji nieruchomości w Polsce albo nawiązać współpracę z hiszpańską agencją nieruchomości. Możemy oczywiście podjąć się zakupu mieszkania na własną rękę, jednak po pierwsze musimy być wtedy na miejscu, po drugie zaś powinniśmy porozumiewać się w języku hiszpańskim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Inwestorzy najczęściej decydują się na współpracę z agentem, który dopełni za nich szeregu formalności. Lepszym, lecz nieco droższym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy zagranicznej agencji nieruchomości. Bardzo często zatrudnia ona osoby mówiące po polsku lub przynajmniej po angielsku. Osoby mieszkające w Hiszpanii w lepszym stopniu  znają specyfikę tamtejszego rynku nieruchomości, a więc są nam w stanie lepiej doradzić w kwestii zakupu odpowiedniego mieszkania czy domu. Pamiętajmy, aby dokładnie przemyśleć kwestię wyboru podmiotu, z którym chcemy współpracować. Zwykle proces zakup nieruchomości trwa bowiem od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, podczas których będziemy zdani na pomoc agentów.