Co warto wiedzieć o kursie walut i złocie?

Waluta jest częścią naszego codziennego życia, dzięki niej możliwe jest swobodne podróżowanie w obrębie UE. Wiele osób decyduje się na podróże zagraniczne – co często powoduje konieczność wymiany waluty lokalnej, a także zagranicznej.

Złoto – co warto wiedzieć?

Złoto odzyskało siłę na rynku przyciągając zarówno krótko jak i długoterminowych inwestorów. Popularność złota ciągle rośnie, to pewny produkt inwestycyjny. Jeśli chodzi o złoto cena w 2023 roku może przekroczyć 3 tys. dolarów. Można zauważyć, że w ostatnich latach inwestorzy często zwracają uwagę na złoto jako bezpieczne aktywa. Przy rosnącej inflacji szukają bezpiecznych aktywów z historią zysków, a złoto jest takim aktywem. Inwestorzy uwielbiają złoto z wielu powodów. Złoto ma cechy, które czynią je dobrym konkurentem dla papierów wartościowych. Inwestorzy postrzegają złoto za magazyn wartości, mimo tego, że jest to aktywo, które nie generuje dużego przepływu gotówki. Niektórzy ludzie postrzegają złoto jako zabezpieczenie, ponieważ zwracają uwagę na informacje podawane przez rządy światowe, a także internetowe.

Kurs walut i giełdy – co warto wiedzieć?

Kursy walut to inaczej wymiana jednej waluty na drugą. Jednostka walutowa jest nośnikiem wartości oraz wymiany. Kurs walutowy jest stosunkiem cen dwóch walut, które można wymienić na równowartość wyrażoną w obcej walucie. Walutami najczęściej handluje się parami. Jednak trzeba wiedzieć, że kursy walutowe ulegają wahaniom, ponieważ podobnie jak na rynkach istnieje podaż i popyt. Są ludzie, którzy chcą kupić daną walutę, a także walutę sprzedać i tak właśnie kształtują się kursy walut. Kiedy popyt na daną walutę wzrasta, cena waluty idzie w górę. Wahania kursów walut na rynku wpływają na ceny walut w bankach i kantorach. Warto zauważyć, że dla każdej pary walutowej istnieją dwa kursy wymiany: kurs kupna oraz kurs sprzedaży. Jeden z kursów określa ilość pieniędzy, za jaką banki czy kantory kupują walutę, drugi zaś określa ilość pieniędzy, za jaką ją sprzedają. Ta różnica nazywana jest marżą, ponieważ jest to zysk tego, kto wymienia pieniądze. Giełda walutowa składa się z instytucji finansowych i bankowych, na których działa sieć informatyczna z całego świata. Giełdy walutowe oferowane są na kilku różnych grupach inwestycyjnych. Handlują nimi głównie instytucje finansowe na całym świecie, a każdego dnia zawierane są setki tysięcy nowych transakcji, które powodują, że na rynku wytwarza się ruch. Rynek walutowy jest dostępny również dla inwestorów prywatnych.